Ringerike sykehus måtte operere livstruende skadet på røntgenrom etter skytingen på Utøya.
Foto: Photoneumi/Flickr

Måtte operere i røntgenrom

Ringerike sykehus måtte operere livstruende skadet på røntgenrom etter skytingen på Utøya.

Tekst: Tone Stidahl
Sykehuset fikk melding om bomben i regjeringskvartalet kl. 16.30, og høynet da beredskapen, selv om man egentlig ikke forventet å få tilsendt pasienter fra Oslo, skriver VG Nett.

55 minutter senere kommer den første meldingen om skyting i eget nabolag, på Utøya. Alarmberedskapen settes til rød, og det etableres katastrofemottak.

Kl. 19.25 ankommer den første pasienten. Etterhvert blir det mange flere.

Opererer i tussmørket

En gutt er skutt i lungen, trilles inn på røntgenavdelingen, men er døende.

- Det var ikke et bilde han trengte. Han var skutt i lungen, og var ekstremt ustabil. Det var ikke forsvarlig å flytte ham, så jeg måtte operere inne i tussmørket i røntgenavdelingene. Jeg satte inn et dren i lungen hans i tussmørket. Det gikk bra med ham, sier sjefskirurg Colin Poole til VG Nett.

Ekspanderende ammunisjon

Poole har tidligere kommentert hvordan ammunisjonen som ble brukt på Utøya, må ha vært ekspanderende spesialammunisjon.

- De indre skadene de var påført var helt forferdelige. Fragmentene er så bitte små at jeg aldri har sett noe lignende, sa Poole til VG Nett da.

I løpet av kvelden og natten tar sykehuset imot 35 pasienter, hvorav 16 med skuddskader og fire eller fem er livstruende skadet.

Kommentar (0)
Legg til kommentar
Ingen kommentarer - bli den første til å kommentere
Legg inn kommentarer under eget navn. Unngå banning, hets og reklame.
Redaksjonen kan slette innlegg som strider mot dette.
Toshiba
Siemens
Philips Norge AS
Sectra
GE Healthcare
Modul Nordic
Syddanskuniversitet
Gå til Hold Pustens Facebook-side
Vil du bestille annonse?
Ønsker du å skrive i Hold Pusten?
På jakt etter ny jobb?
Share with Friends
Stilling ledig
26.03.99Søknadsfrist