Foto: Fotolia.com Hold Pusten ønsker alle lesere en god jul og et godt nytt år! Publisert 21.12.2012 - 00:00 Sist oppdatert 21.12.2012 - 00:00 Henvendelser til Hold Pusten kan sendes til post@holdpusten.no. aktuelt nyheter
– Vi må få pensjon ut fra det vi faktisk har tjent Ann Inger Ripe var nylig på Dagsrevyen og forklarte hvorfor radiografer som går beredskapsvakter, må få pensjon basert på hele lønna, slik ansatte i Forsvaret får.
Karakterkrav hindrer faglig utvikling Hvorfor teller ikke erfaring med i tillegg til tidligere karakterer når man søker om opptak til et masterstudium?
Hvordan møte pasienter med demens? Sara L. Hagen og Hanna M. Wessel mener det ikke er nok søkelys på hvordan radiografer kan møte pasienter med demens. Dette har de kanskje bidratt til å bøte litt på gjennom temaet for sin oppgave.
MR spektroskopi og gliom Studie undersøker hvorvidt MR spektroskopi og maskinlæring kan bidra til en bedre diagnose ved den alvorlige hjernekreftvarianten gliom.
NRF med KI-kurs Tidligere har KI vært del av flere av NRFs kursområder, nå var tiden inne for å teste det ut som et eget kurs.
Vi trenger flere medisinske isotoper Behovet for medisinske isotoper øker, både i antall og mangfold. Dette gir muligheter for Norge som produsent, og det kan åpne for nye oppgaver for radiografer.
Ønsker seg flere studiestillinger I 2003 ble Mette Karen Henning radiograf. 22 år etterpå har hun en fersk ph.d. Hun skulle ønske videreutdanning og mastergrader i større grad ble lagt opp som stillinger.
– Faglig samarbeid en nøkkel – Snakk med andre fagfolk om ideer som kanskje kan bli til en master eller ph.d. Får du også det økonomiske på plass, kan mye være gjort på veien mot en ph.d., sier Cathrine H. Kristiansen, som nylig ble første radiograf ut med doktorgrad på Ahus.
Ledere og fagutvikling En vitenskapelig artikkel med denne tittelen ble publisert i Hold Pusten nummer 4 2025, her får du tilgang til den.
Svensk pilotstudie på lungekreftscreening I en pilotstudie fant svenske forskere lungekreft i et tidlig stadium hos ti av tusen.