KOMMENTAR

Verdien av styrearbeid

Kommentaren fra Hold Pusten nummer 5 2025
Jeg kan vel si at jeg på en aller annen måte alltid har vært engasjert og involvert i tillitsvalgtrollen både lokalt som plasstillitsvalgt i en god del år, men også som hovedtillitsvalgt i to omganger, og nå også som styremedlem.
Jeg ble valgt inn som vara i 2012, og ble etter landsmøtet i 2015 valgt inn som ordinært styremedlem. Min vei inn i styret kom etter at jeg i flere år hadde sittet som hovedtillitsvalgt i nåværende Evidia Røntgen. Det skal også sies at jeg var en av radiografene som var med og forhandle fram en tariffavtale mellom den gangen Sentrum Røntgen og Norsk Radiografforbund.
Som vara deltok jeg lite i styrearbeidet før 2015, men fikk tilsendt mye styredokumenter og saker på e-post, og ved å lese sakspapirene holdt jeg meg relativt oppdatert på det som skjedde i den styreperioden og ble kjent med mye av det som ventet da jeg ble valgt inn i styret. Det er veldig interessant å se fra innsiden hvordan Radiografforbundet arbeider med små og store saker, hvordan de samarbeider med andre organisasjoner, og hvordan de jobber opp mot departementer et cetera.
Gjennom styrearbeidet håper jeg å bidra til at også radiografer i det private blir synlige i forbunds-sammenheng og har en stemme inn i sentrale avgjørelser.
Gjennom styrearbeidet håper jeg å bidra til at også radiografer i det private blir synlige i forbundssammenheng og har en stemme inn i sentrale avgjørelser. Vi er ikke så mange sammenlignet med radiografene som jobber i det offentlige, men når man vet at 25 prosent av alle de radiologiske undersøkelsene som blir gjort i løpet av et år, gjøres i det private, spiller vi også en viktig rolle i det norske helsevesenet. Vi har nok en litt annen jobbhverdag med en friskere pasientgruppe og et helt annet tempo enn på sykehusene, men vi er på lik linje opptatt av de samme lønns- og arbeidsvilkårene som radiografer som jobber i det offentlige.
Styret møtes fire ganger i året, to ganger fysisk og to ganger digitalt. Skal jeg være helt ærlig, synes jeg ikke at det blir like mye diskusjoner i møtene på Teams som ved fysiske møter, men det fungerer helt fint. Det skal sies at mange av de sakene vi går igjennom, er faste saker som forbundets økonomi og orienteringssaker, hva det jobbes med innad i forbundet, lønn og tariff, fag og politikk, men også relevante høringssaker. Det jobbes veldig godt på alle fronter, selv om det ikke alltid synes like godt. De fleste sakene vi jobber med i styret, er godt gjennomarbeidet i AU, før de blir presentert for oss, og så kan vi komme med våre meninger, før det til slutt blir tatt en avgjørelse.
Når man vet at 25 prosent av alle de radiologiske undersøkelsene som blir gjort i løpet av et år, gjøres i det private, spiller vi også en viktig rolle i det norske helsevesenet.
I de årene jeg har vært styremedlem, har det vært jobbet med flere viktige saker. Det er vanskelig å trekke fram noen, men at forbundet har fått etablert ni interne spesialistgodkjenninger, er veldig bra. De er ikke en del av det akademiske systemet, men spesialistgodkjenningene krever blant annet bachelorgrad, relevant etterutdanning, formidlingsevne og at man er aktiv i klinisk stilling. Dette er et løft for forbundet, men også for radiografgruppen i sin helt. Jeg er sikker på at de er med på å utvikle profesjonen og å bane vei for flere lærerike, utfordrende og spennende oppgaver for radiografene.
I juni 2022 kom det en rapport om MR-sikkerhet utarbeidet av Norsk Radiografforbund. Bakgrunnen var at det meldtes bekymring fra flere fagmiljøer rundt utydelig rammeverk og ivaretagelse av MR-sikkerhet.
Selv meldte jeg dette inn som sak på et styremøte i den første perioden jeg satt som styremedlem. Styret vedtok på et styremøte i 2020 at dette var en viktig sak å jobbe videre med. Det ble så opprettet en referansegruppe, og jeg var heldig å få sitte i den både fordi jeg er fagradiograf på MR, kommer fra det private og er veldig opptatt av MR-sikkerhet, men også i form av min rolle som styremedlem i NRF.
Vi fikk som mandat å undersøke hvilke erfaringer MR-radiografene har og hvilken rolle de spiller med tanke på å ivareta pasientsikkerheten ved MR-undersøkelser i Norge. Dessuten ble vi bedt om å presentere anbefalinger for å bedre pasientsikkerheten og pasientflyt på grunnlag av de funnene vi gjorde.
I de årene jeg har vært styremedlem har det vært jobbet med flere viktige saker. Det er vanskelig å trekke fram noen, men det at forbundet har fått etablert ni interne spesialistgodkjenninger, er veldig bra.
Jeg kan trygt si at det ble gjort et godt stykke arbeid med rapporten, og vi i referansegruppen hadde mange gode diskusjoner underveis. Siden den ble ferdigstilt, har den blitt presentert på kongresser og i faglige fora for radiografer i inn- og utland. I etterkant av rapporten ble det etablert et samarbeid med de andre nordiske landene og det resulterte i en ISRRT-workshop om MR sikkerhet i København i 2024. Og nå i år kom det en felles uttalelse fra de nordiske radiografforbundene, MRI safety position statement. NRF har også fått etablert et eget fagkurs om MR-sikkerhet i kjølvannet av denne rapporten.
I den tiden jeg har vært styremedlem har også forbundet blitt mye mer synlig utad og deltar aktivt i ulike fora for å fremme radiografenes rolle. Det er svært positivt.
Ved å sitte i styret får man et helt unikt innblikk i organisasjonsarbeid, og man får en helt annen innsikt i hvorfor ting er som de er. Så det kan varmt anbefales, dersom du vurderer å innlate deg på et styreverv.
post@radiograf.no